Zarezerwuj pobyt w samym centrum Szczawnicy

Twój odpoczynek to dla nas priorytet

Jak spędzić czas w pieninach?

Pieniny to jedne z najpiękniejszych i cieszących się największą popularnością wśród turystów pasm górskich w Polsce. Dla miłośników regionu, ale też dla osób, które dopiero planują tutaj wycieczki przygotowaliśmy listę największych atrakcji, ciekawostek i najpiękniejszych miejsc, które absolutnie warto zobaczyć. Większość z nich jest powszechnie znana, mamy jednak nadzieję, że nawet stali bywalcy znajdą coś zaskakującego wśród przedstawionych przez nas propozycji.
Na liście znajduje się 30 atrakcji z Pienin Właściwych, Małych Pienin i Pienin Spiskich.

Jesienna wersja propozycji: Jesień w Pieninach


1. 
Najbardziej spektakularny szczyt w Pieninach – Trzy Korony

Trzy Korony to najważniejszy, oprócz Sokolicy, symbol regionu, miejsce bardzo atrakcyjne i licznie odwiedzane. Charakterystyczną skalną koronę tworzy pięć turni szczytowych. Najwyższa z nich to Okrąglica, licząca 983 m, na której znajduje się platforma widokowa, z której rozciąga się wspaniały widok na Pieniny i dolinę Dunajca, Beskid Sądecki, Gorce, Magurę Spiską oraz Tatry. Przy dobrej pogodzie widać też Babią Górę. Na szczyt prowadzą szlaki turystyczne z Czorsztyna, Sromowiec i Krościenka. Obowiązują bilety wstępu (w tym samym dniu bilet upoważnia też do wejścia na Sokolicę).
U południowych podnóży Trzech Koron w Sromowcach Niżnych znajduje się schronisko PTTK Trzy Korony.
Opisana trasa: Trzy Korony i Pieniński Zamek

Trzy Korony
Most pieszy i rowerowy na Dunajcu między Sromowcami Niżnymi, a Czerwonym Klasztorem

Trzy KoronyTrzy Korony widziane z mostu na Dunajcu między Sromowcami a Czerwonym Klasztorem

2. Najsłynniejsza w Polsce sosenka

Na szczycie Sokolicy, której pionowe skalne ściany opadają wprost do Dunajca rosła chyba najsłynniejsza w Polsce sosenka.  Rosła, ponieważ na początku września 2018 została zniszczona podczas prowadzonej tu akcji ratunkowej. Miejsce stanowiło ulubiony plener fotografów górskich i obowiązkowy cel wycieczek miłośników regionu. Symbolu Pienin już nie ma, ale miejsce warto odwiedzić dla wspaniałego widoku i dla innych rosnących innych okazów na grani – piękne, o niezwykłych kształtach i baaardzo wiekowe sosenki –  najstarsze okazy osiągają wiek ok. 550 lat!
Opisana trasa: Sokola Perć i Sokolica w Pieninach

Słynna sosenka na Sokolicy
Widok ze szczytu Sokolicy (747 m) w kierunku na Małe Pieniny i najwyższy szczyt Pienin - Wysoką (1050 m)
Złamana w 2018 r. słynna sosenka na szczycie Sokolicy, zdj. Maurka

Słynna sosenka na Sokolicy przed “wypadkiem”Taki widok to już przeszłość – sosenki już nie ma, ale pozostały wspaniałe fotografie i wspomnienia

Tak aktualnie wygląda sosenka


3. Najpiękniejszy kanion w Polsce – Wąwóz Homole

Wąwóz Homole to głęboki kanion o bardzo stromych ścianach dochodzących do 120 m wysokości i ok. 800 m długości. Znajduje się w Małych Pieninach. Jego nazwa pochodzi od ruskiego słowa homoła, gomoła, które oznacza obły – co związane jest z kształtem doliny.
Wąwóz uważany jest za jeden z piękniejszych w Polsce, jego dnem płynie potok Kamionka tworząca atrakcyjne kaskady. jest atrakcyjny o każdej porze roku.
Opisana trasa: Homole, Wysoka, Biała Woda oraz Wąwóz Homole zimą

Wiosenny Wąwóz Homole
Mostki na potoku Kamionka w Wąwozie Homole

Wiosenny Wąwóz Homole
Zima w Wąwozie Homole

4. Osobliwości rezerwatu „Biała Woda”

Rezerwat “Biała Woda” utworzono w 1963 r. w celu ochrony krajobrazu, naskalnych roślin wapieniolubnych oraz oryginalnych elementów przyrody nieożywionej. Znajduje się on w dolinie potoku Biała Woda oraz jego dopływu Brysztańskiego Potoku.
Można tu zobaczyć oryginalne skały i turnie, m.in.:
– Bazaltowa Skałka – zielonkawo – czarna bazaltowa skała
– Czerwona Skałka – wapienna skała o czerwonej barwie, z powodu osobliwego kształtu zwana też Skałą Sfinks
– Smolegowa Skała – wapienna skała, niedostępna dla zwiedzających, widziana z góry ma charakterystyczny kształt przypominający grzbiet dinozaura
– Czubata Skała lub Czubata – wapienna skała, wraz ze Smolegową Skałą tworzy Wąwóz Międzyskały
– Kociubylska Skała – wybitna skała, z dwóch stron opływa ją potok Biała Woda, do którego wpada Brysztański Potok.
Opisana trasa: Homole, Wysoka, Biała Woda

Czerwona Skałka w Białej Wodzie
Próg skalny na potoku pod Czerwoną Skałką w Białej Wodzie

5. Tajemnica ludzkich losów zaklęta w Kamiennych księgach

Kamienne księgi to płaskie skały naturalnie ułożone w formie otwartej książki, wg legendy zapisane są w nich losy wszystkich ludzi na świecie. Zaszyfrowane pismo odczytał jedynie stary pop z Wielkiego Lipnika, ale Pan Bóg odebrał mu mowę, żeby ludzie nie mogli poznać swoich losów.
Skały znajdują się w Dubantowskiej Dolince, na trasie zielonego szlaku prowadzącego z Wąwozu Homole na Wysoką.
Opisane trasy: Homole, Wysoka, Biała Woda oraz Wąwóz Homole zimą

Dubantowska Dolina i Kamienne Księgi

Dubantowska Dolina i Kamienne Księgi

6. Wycieczka na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką

Wysoka, Wysokie Skałki (słow. Vysoké Skalky, 1050 m) – to najwyższy szczyt Pienin, położony jest na granicy polsko-słowackiej. Dawniej szczyt nazywany był: PamiarkyKiczera – były to lokalne nazwy stosowane przez zamieszkujących okolicę Łemków. Południowe stoki należą do słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego, natomiast stoki północno-zachodnie do rezerwatu przyrody Wysokie Skałki. Ze szczytu roztaczają się piękne widoki na: Tatry, Babią Górę, Pasmo Przehyby i Radziejowej, Magurę Spiską oraz Pieniny. Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski.
Opisana trasa: Homole, Wysoka, Biała Woda

Panorama z Wysokiej - najwyższego szczytu Pienin

Panorama z Wysokiej (1050 m) – najwyższego szczytu Pienin

7. Panorama z tarasu widokowego nad górną stacją Areny Narciarskiej Jaworki

Taras znajduje się bezpośrednio nad górną stacją wyciągu (wejście stalowymi schodami). Z góry rozciąga się piękna panorama – zobaczymy Trzy Korony (Pieniny Właściwe), Lubań w Gorcach i całe pasmo Przehyby i Radziejowej Beskidu Sądeckiego.
Miejsce można odwiedzić przy okazji wycieczki do Wąwozu Homole lub wyjść bezpośrednio z Jaworek. Można też wyjechać (i zjechać) kolejką ze stacji narciarskiej w Jaworkach.  Urozmaiceniem wycieczki będzie wizyta w szałasie „Bukowinki”, który znajduje się tuż poniżej górnej stacji wyciągu.
Opisana trasa: Wąwóz Homole zimą

e – SKLEP PORTALU

Przejdź do sklepu

Panorama z tarasu widokowego nad górną stacją Areny Narciarskiej Jaworki
Panorama z tarasu widokowego nad górną stacją Areny Narciarskiej Jaworki

Majowa panorama z tarasu widokowego nad górną stacją Areny Narciarskiej JaworkiZimowa panorama z tarasu widokowego nad górną stacją Areny Narciarskiej Jaworki

8. Pieniński Zamek i Królowa Kinga

Ze znajdującym się na Górze Zamkowej Pienińskim Zamkiem wiąże się kilka ciekawostek. Przede wszystkim historia św. Kingi, która wraz z innymi zakonnicami z klasztoru w Starym Sączu prawdopodobnie schroniła się tu przed Tatarami – na pamiątkę powstała tu Grota Św. Kingi. I druga bardziej współczesna historia – przed I wojną światową w ruinach zamku powstała „Pustelnia Pienińska”. Do 1949 r. mieszkał tu prawdziwy pustelnik.
Pieniński Zamek znajduje się poniżej Trzech Koron przy niebieskim szlaku.
Opisana trasa: Trzy Korony i Pieniński Zamek

Pieniński Zamek i Królowa Kinga

Grota św. Kingi

9. Spływ Dunajcem – jedna z największych atrakcji turystycznych Pienin

Oryginalna i bardzo komfortowa forma zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego. Podczas kilkugodzinnego spływu można zobaczyć najpiękniejszą część Pienin, jaką jest Przełom Dunajca i m.in. takie słynne miejsce, jak „Janosikowy Skok”. Wycieczkę urozmaicają opowieści flisaków o mijanych na trasie skałach i zakrętach oraz miejscowych legendach.
Trasa rozpoczyna się w przystani Sromowce – Kąty lub w Sromowcach Niżnych, a kończy w Szczawnicy Niżnej lub w Krościenku. Spływ trwa od 2 do 3 godzin.
Sezon trwa od 1 kwietnia do 31 października (oprócz Świąt Wielkanocnych i Bożego Ciała).
Opisana wycieczka: Pieniny – spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem
Przełom Dunajca widziany z Sokolicy

Spływ Dunajcem należy do “obowiązkowych” atrakcji w Pieninach
Przełom Dunajca widziany z Sokolicy

10. Z wizytą w Zamku w Czorsztynie – gotyckiej warowni z XIV w.

Zamek w Czorsztynie został wzniesiony w XIV w.  Położony przy ważnej drodze handlowej i dyplomatycznej na Węgry pełnił rolę warowni, komory celnej, a później siedziby starostów. Z zamkiem wiążą się takie nazwiska z naszej historii, jak: św. Kinga, król Bolesław Wstydliwy, Jan Kazimierz, Ludwik Węgierski, Zawisza Czarny, Władysław Jagiełło, Aleksander Kostka Napierski, król Jan Kazimierz.
W XVIII w. został zdewastowany przez wojska kozackie, później doszło do pożaru jego dachów, co zapoczątkowało jego powolny upadek. W latach 50. XX w. podjęto prace zabezpieczające ruiny, kompleksowe prace konserwatorskie rozpoczęto dopiero w 1992 r. Od 1996 r. udostępniony jest do zwiedzania. Zamek pozostaje pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego.
Więcej informacji: Zamek w Czorsztynie – pienińska warownia

Zamek Czorsztyn

Zamek w Czorsztynie

11. Najpiękniejszy spacerowy trakt – Droga Pienińska

Przepiękne miejsce – idealne na wycieczkę pieszą i rowerową. Ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru droga (tzw. Droga Pienińska) liczy ok. 9 km, z czego większość przebiega po słowackiej stronie granicy. Po drodze, w miejscu największego zwężenia jest skała zwana „Janosikowy Skok” lub „Zbójnicki Skok”, wg legendy, Janosik uciekając przed żandarmami węgierskimi przeskoczył tutaj Dunajec, a na skale został odciśnięty ślad kierpców. Poza tym zwężenie to służyło kiedyś zbójnikom do przeprowadzania prób sprawności w skoku. Janosik miał tu egzaminować kandydatów do swojej drużyny.
Ciekawe są też legendy na temat samego powstania przełomu Dunajca, wg jednej z nich ujście Dunajcowi wyrąbał mieczem król Bolesław Chrobry.
Opisana wycieczka: Droga Pienińska – pieszo lub rowerem

Droga Pienińska

Droga Pienińska – wspaniałe miejsce na wycieczkę pieszą i rowerową

12. Zamek w Niedzicy i legenda o inkaskiej księżniczce

Zamek w Niedzicy, zwany też jako Zamek Dunajec to średniowieczna warownia wzniesiona na początku XIV wieku przez Kokosza Berzeviczego. Znajdujący się na pograniczu polsko–węgierskim zamek ma bardzo burzliwą historię. Wśród licznych właścicieli, którzy nim władali należy wymienić rodzinę Horváthów, która przekształciła go w okazałą renesansową rezydencję. Ostatnimi właścicielami był ród Salamonów, którzy władali nim do 1943 r.
Z zamkiem związana jest bardzo ciekawa legenda o ukrytym tu skarbie Inków, podobno w 1946 r. znaleziono tu inkaskie kipu.
Na zamku w Niedzicy kręcono kilka filmów, m.in. “Janosik” i “Wakacje z duchami”.
Obecnie mieści się tu muzeum historyczne. Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy nie leży na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Administratorem obiektu jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki.
Godziny otwarcia i cennik: http://www.shs.pl/?page_id=456

Więcej informacji: Zamek Dunajec w Niedzicy i legenda o inkaskim skarbie

Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy – wiąże się z nim ciekawa legenda o ukrytym tu skarbie Inków

13. Czerwony Klasztor i jego najsłynniejszy mnich

Czerwony Klasztor (słow. Červený kláštor) – to kompleks klasztorny na Słowacji w miejscowości o tej samej zazwie. Budowę klasztoru rozpoczęto w 1330 r., fundatorem był Kokosz Berzeviczy. Mieszkali tu najpierw mnisi z zakonu kartuzów, później kamedułowie. Po kasacie józefińskiej w 1782 r. przeznaczono go na cele świeckie. Obecnie w zabudowaniach poklasztornych mieści się ekspozycja etnograficzna i restauracja, część udostępniona jest do zwiedzania. Nazwa klasztoru pochodzi od nieotynkowanych początkowo ścian, które wykonane były z czerwonej cegły.
Wspomnieć należy również postać najsłynniejszego mnicha, związanego z klasztorem, a mianowicie brata Cypriana, który pełnił funkcję aptekarza, cyrulika i botanika – jest on autorem najstarszego zachowanego zielnika z roślinami tatrzańskimi i pienińskimi (zawiera ok. 300 okazów, aktualnie przechowywany jest w Muzeum Narodowym w Bratysławie). Podobno brat Cyprian był także zdolnym konstruktorem, zbudował skrzydła, na których zleciał ze szczytu Trzech Koron na dziedziniec klasztoru, wg innej wersji doleciał aż nad Morskie Oko.
Czerwony Klasztor to bardzo popularny cel wycieczek pieszych i rowerowych. Ze Szczawnicy pieszo ok. 2:30 h w jedną stronę.

Opisana trasa: Z Jaworek do Czerwonego Klasztoru

Czerwony Klasztor w słowackich Pieninach
Czerwony Klasztor
Studnia przy Czerwonym Klasztorze
Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor i widoczne Trzy Korony

14. Rejsy po Zalewie w Czorsztyńskim

Jezioro Czorsztyńskie oprócz swojej praktycznej funkcji ochrony przeciwpowodziowej jest także ogromną atrakcją turystyczną. Latem służy jako kąpielisko i miejsce do żeglowania. Popularne są również rejsy statkami, z pokładu których można podziwiać, m.in.: zamek w Niedzicy i w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy i Rezerwat Zielone Skałki.
Pomiędzy zamkami Czorsztyn i Niedzica pływają statki “Dunajec” i “Halny”, rejsy widokowe oferuje statek „Harnaś”.
Można też popływać gondolami – wycieczka dookoła jeziora trwa ok. 40 minut, a widoki i wrażenia są niezapomniane!

Jezioro w Czorsztynie

Jezioro CzorsztyńskieJezioro Czorsztyńskie jest popularnym miejscem rekreacji

15. Wschód słońca z Wysokiego Wierchu

Kopulasty i bezleśny (jeszcze) Wysoki Wierch (898 m), jest jednym z ciekawszych widokowych miejsc w Pieninach. Z jego szczytu zobaczymy masyw Trzech Koron, Tatry, Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki i pobliską Grupę Golicy.
Jest także bardzo popularnym miejscem oglądania wschodów słońca.
Na Wysoki Wierch dojdziemy niebieskim szlakiem z Jaworek przez Durbaszkę, lub żółtym ze Szlachtowej.
Opisana trasa: Z Jaworek do Czerwonego Klasztoru przez słowackie Pieniny

Wschód słońca z Wysokiego Wierchu, zdj. J. Rusiecki

Wschód słońca z Wysokiego Wierchu (898 m), zdj. Jarek R.

16. Wąwóz Szopczański – miejsce, gdzie Potop kręcono

Wąwóz Szopczański  – to skalisty, wysoki kanion z oryginalnymi wapiennymi skałami, znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Prowadzi ze wsi Sromowce Niżne do Przełęczy Szopka, inaczej zwaną Chwała Bogu. Przebiega pomiędzy Trzema Koronami a Podskalnią Górą. Wg legendy to właśnie w wąwozie tym górale uratowali króla Jana Kazimierza, gdy jego orszak natknął się na grupę Szwedów. Tutaj również kręcone były sceny do filmu “Potop” Jerzego Hoffmana.
W wąwozie znajdują się dwie niewielkie jaskinie, które kiedyś służyły jako kryjówki i z którymi związanych jest wiele legend o skarbach.
Opisana trasa: Trzy Korony i Pieniński Zamek

Wąwóz Szopczański

Wąwóz Szopczański – głęboki kanion jest popularnym miejscem na spacery

17. Palenica (722 m) – kolejką ze Szczawnicy

Palenica to szczyt w Małych Pieninach, który dzięki wyciągowi krzesełkowemu poprowadzonemu ze Szczawnicy jest łatwo dostępny i bardzo popularny wśród turystów. Na górze znajduje się schronisko “Groń”, obiekty gastronomiczne oraz zjeżdżalnia grawitacyjna (letni tor saneczkowy), zimą na stokach Palenicy czynne są wyciągi narciarskie. Z góry rozciąga się piękny widok na Pieniny i Beskid Sądecki.
Tym, którzy lubią miejsca widokowe polecamy podejście na sąsiednią Szafranówkę (742 m), z jej szczytu w kierunku północnym i zachodnim zobaczymy piękną panoramę Pienin, Gorców, Beskidu Sądeckiego oraz Mogielicy w Beskidzie Wyspowym.

Kolejka na Palenicę

Kolejka na Palenicę

18. Wizyta w pienińskim schronisku

W Pieninach znajduje się kilka schronisk, m.in. łatwo dostępne „Orlica” i „Trzy Korony”, ale polecamy  też wycieczkę na Durbaszkę, gdzie stoi Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy. Z Jaworek prowadzi do niego szeroka, wygodna i bardzo widokowa  droga, którą wyjdziemy na górę w niecałą godzinę. Na miejscu można kupić ciepły posiłek (m.in. bigos, żurek, pierogi, zapiekanki), a także lody, zimne napoje, oraz kawę z ekspresu.

Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy „Pod Durbaszką”

Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy „Pod Durbaszką”

19. Muzyczna Owczarnia w Jaworkach – klub muzyczny w sercu Pienin

Bardzo popularny, kultowy już klub muzyczny utworzony przez Wieńczysława Kołodziejskiego w 1997 r. w przeniesionej i zaadaptowanej starej owczarni. Muzyczna Owczarnia organizuje koncerty, plenery malarskie i malarsko-rzeźbiarskie, ale prowadzi też warsztaty muzyczne. Prezesem Honorowym Komitetu Założycielskiego Stowarzyszenie „Muzyczna Owczarnia” jest Nigel Kennedy, w komitecie znajdują się m.in. Hanna Banaszak, Janusz Muniak, Janusz Strobel, Marek Raduli, Krzysztof Ścierański, Krzysztof Cugowski, Kuba Badach i prof. dr hab. Marek Waldenberg.

"Muzyczna Owczarnia" w Jaworkach

“Muzyczna Owczarnia” w Jaworkach

20. Najsłynniejszy drewniany skarb – kościół w Dębnie

Gotycki kościół św. Michała Archanioła w Dębnie z XV w. jest jednym z najbardziej znanych polskich zabytków w kraju i zagranicą. Posiada cenne wyposażenie, m.in. ołtarz główny (tryptyk), drewniane gotyckie tabernakulum z XIV w., krucyfiks na belce tęczowej z ok. 1380 r., zabytkowe rzeźby świętych oraz unikatową polichromię, która jest najstarszą, w całości zachowaną, europejską polichromią na drewnie (około 1500 r.). Dużą atrakcją są cymbałki pochodzące prawdopodobnie z XV wieku.
Kościół znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego oraz na liście światowego dziedzictwa narodowego UNESCO. Jest popularnym miejscem ślubów. Można go zwiedzać od 1 maja – 31 października.
Ciekawostki:
– jako jedyny drewniany kościół był nominowany do konkursu 7 cudów Polski
– kręcono w nim scenę ślubu Janosika z Maryną
Zainteresowanym zabytkami sakralnymi polecamy inne kościółki, m.in. w Grywałdzie, Frydmanie.

Gotycki kościół św. Michała Archanioła w Dębnie z XV w.

Gotycki kościół św. Michała Archanioła w Dębnie z XV w

21. Archeologiczna sensacja w Pieninach

Przełom Białki
Dwie wyróżniające się wysokością, stojące na przeciwnych brzegach Białki skały: Kramnica (688 m) i Obłazowa (670 m) tworzą bardzo malowniczy przełom i stanowią ogromną ciekawostkę archeologiczną. Otóż, wapienne skały kryją w sobie groty i jaskinie, niektóre dobrze widoczne ze ścieżki. W Jaskini Obłazowej archeolodzy znaleźli ślady człowieka sprzed 40 tys. lat (są to najstarsze ślady człowieka w Pieninach) oraz bumerang z ciosu mamuta pochodzący sprzed 30 tys. lat, który jest najstarszym bumerangiem na świecie. Zainteresowanym tematem polecamy tablice informacyjne znajdujące się przed wejściem do rezerwatu – znaleźć tam można informacje oraz dużo zdjęć i ilustracji dotyczących tych sensacyjnych znalezisk.
Z uwagi na wyjątkowe walory przyrodnicze, krajobrazowe i naukowe teren ten objęty jest ochroną – utworzono tu rezerwat przyrody „Przełom Białki pod Krempachami”.
Białka należy do najczystszych i najzimniejszych rzek w Polsce, teren nad jej brzegiem są ulubionym miejscem odpoczynku, szczególnie w upalne dni.

Kramnica (688 m) i i Obłazowa (670 m)

Przełom Białki

W Jaskini Obłazowej znaleziono najstarsze ślady człowieka w Pieninach oraz najstarszy bumerang na świecie.
Jaskinia w Obłazowej
Kramnica (688 m)

Kramnica (688 m) nad rzeką Białką, która należy do najczystszych i najzimniejszych rzek w Polsce, tereny nad jej brzegiem są ulubionym miejscem odpoczynku, szczególnie w upalne dni.

22. Wodospad Zaskalnik – atrakcja nie tylko dla wypoczywających w Szczawnicy

Wysoki, 5-metrowy skalny próg, z którego spadają kaskady wody to znana atrakcja w Szczawnicy. Wodospad znajduje się na potoku Sopotnickim, z centrum miasta prowadzi tu wygodna, asfaltowa droga (3 km), biegnie tędy jednocześnie niebieski szlak na Przehybę. W letnie, ciepłe dni w naturalnym basenie poniżej wodospadu nie brakuje amatorów wodnej kąpieli.
Powyżej wodospadu, w lesie, stoi drewniana „Kaplica na Sewerynówce”, wybudowana w 1933 przy budynku sanatoryjnym Związku Nauczycielstwa Polskiego we Lwowie (spłonęło w 1962 r.).
Uwaga! Wodospad znajduje się już poza obszarem Pienin (Beskid Sądecki), ale jak tak ściśle związany ze Szczawnicą, że musiał znaleźć się na naszej liście 🙂

Wodospad Zaskalnik

Wodospad Zaskalnik w Szczawnicy
Wodospad Zaskalnik w Szczawnicy

23. Degustacja wody mineralnej w Szczawnicy

Szczawnica to znane uzdrowisko z ponad 150-letnią tradycją. Specjalizuje się m.in. w leczeniu chorób dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i schorzeń układu ruchu, słynne są też jej wody mineralne – szczawy alkaliczno – słone zawierające znaczne ilości chlorków, sodków, bromków, boru i jodu. Na terenie uzdrowiska znajduje się obecnie 8 czynnych źródeł kwaśnych wód – szczaw. O ich walorach smakowych i leczniczych może przekonać się każdy, kto odwiedzi pięknie odrestaurowaną Pijalnię Wód Mineralnych.

Szczawnica

Szczawnica

24. Wodospady w Kacwinie

Kacwin to miejscowość tuż przy słowackiej granicy. Na przepływającej przez wieś rzece Kacwinianka znajduje się kilka dużych progów skalnych tworzących wodospady. Największy z nich „Pod Młynarzką” jest prawie w środku wsi, ale jest niedostępny turystycznie (znajduje się na prywatnym terenie). Jadąc w stronę Słowacji, przy drodze łączącej Kacwin ze wsią Wielka Frankowka możemy zobaczyć natomiast „Wodospad pod Upłazem”. Doprowadzono do niego ścieżkę, którą zejdziemy nad sam brzeg (uwaga – stromo i ślisko po deszczu). Przy drodze znajduje się tablica informacyjna, wiata i ławki dla turystów.
Obok przebiega szlak turystyki pieszej i rowerowej.
Uwaga! Kacwin leży na obszarze Zamagurza Spiskiego bezpośrednio sąsiadującego z Pieninami.

„Wodospad pod Upłazem” w Kacwinie

„Wodospad pod Upłazem” w Kacwinie

25. Wieża widokowa na górze Żar

Podobno na najwyższym szczycie Pienin Spiskich – górze Żar (882 m) wybudowano wieżę widokową, otrzymaliśmy takie zdjęcie od czytelnika, ale tematu nie zweryfikowaliśmy osobiście, a w Internecie – zupełnie brak szczegółowych informacji.
Niezależnie od samej wieży – polecamy wycieczkę na górę Żar – świetne widoki m.in. na Zalew Czorsztyński, a ponad nim szczyty Gorców: Turbacz, Runek, Lubań i poniżej Wdżar oraz Przełęcz Snozkę.
Opis trasy: Żar – góra na Spiszu

Wieża widokowa na górze Żar (Pieniny Spiskie)
Jezioro Czorsztyńskie widziane z grani Żaru (883 m)

Wieża widokowa na górze Żar (882 m) – najwyższym szczycie Pienin SpiskichJezioro Czorsztyńskie widziane z grani Żaru (882 m)

26. Miejscowości Pienin Spiskich i ich zabytki

Pieniny Spiskie to wspaniały rejon dla interesujących się zabytkami i ciekawostkami historycznymi. Ponieważ temat jest bardzo obszerny, na potrzeby naszego zestawienia tylko wymieniamy (!) najważniejsze zabytki – najczęściej są to kościółki, ale kilka budowli nas zaskoczyło 🙂
– Frydman – wczesnogotycki kościół pw. św. Stanisława Biskupa (najstarszy zabytek architektury sakralnej na Podtatrzu, wg legendy w kościele służył do mszy Jan III Sobieski, który wracał spod Wiednia przez Zamagurze. Warto zwrócić uwagę na wieżę – wieńczy ją unikatowa attyka z XVIII w., którą zdobi zegar z zabytkowym mechanizmem. We Frydmanie znajduje się kasztel – dwór obronny z 1585 r.
– Krempachy – kościół św. Marcina z I poł. XVI w. (z renesansową wieżą, która występuje tylko w kościołach na Spiszu, podobna jest we Frydmanie) i kościół cmentarny św. Walentego.
– Łapsze Niżne – kościół pod wezwaniem św. Kwiryna z 1310 r.
– Niedzica – Kościół św. Bartłomieja z ok. 1320 r. (wg innych źródeł z 1278 r.)
– Trybsz – drewniany kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej z 1567 r., konstrukcji zrębowej, konsekrowany ok. roku 1640.

Interesującym się tą tematyka polecamy też odwiedzenie innych miejscowości znajdujących się w okolicy, m.in. Kacwin, Łapszanka, Nowa Biała.

Frydman – wczesnogotycki kościół pw. św. Stanisława Biskupa

Frydman – kasztel – dwór obronny z 1585 r.

Krempachy - kościół św. Marcina z I poł. XVI w.

Kościół św. Marcina z I poł. XVI w. w Krempachach

27. Haligowskie Skały

Haligowskie Skały (słow. Haligovske skalý) – skały w słowackich Pieninach (w Grupie Golicy) w miejscowości Haligowce. Skałki objęte są ochroną ścisłą, nie prowadzi przez nie szlak turystyczny, obok przebiega zielony szlak z Haligowców przez przełęcz Pod Płaśniami do Leśnicy. Skałki można też podziwiać z drogi biegnącej z Czerwonego Klasztoru do Wielkiego Lipnika.
Ciekawostka: w Haligowskich Skałach znajduje się jaskinia Aksamitka, czyli Mleczna Dziura, która jest największą jaskinią w całych Pieninach. Aksamitka była bardzo popularna wśród kuracjuszy Szczawnicy, obecnie jaskinia znajduje się na obszarze ochrony ścisłej, wejście do niej jest zamknięte.

Haligowskie Skały

Haligowskie Skały widziane ze wsi Haligovce

28. Przełęcz Snozka

Snozka to świetny punkt widokowy, zobaczymy stąd Tatry, Pieniny, Pasmo Radziejowej i oczywiście Jezioro Czorsztyńskie. Niedaleko parkingu stoją „Organy” – słynny pomnik-rzeźba autorstwa Władysława Hasiora. Zaraz przy zatoczce parkingowej jest bacówka, w której można zakupić wyroby z mleka owczego.
Wg jednych regionalistów Snozka należy do Pienin, a wg innych oddziela Pieniny od Gorców.

Przełęcz Snozka

Na przełęczy Snozka stoi bacówka, w której można kupić oscypki

29. Szczawnica – uzdrowisko i świetna baza dla odwiedzających Pieniny

Jeśli uzdrowisko to oczywiście musi być Pijalnia Wód Mineralnych (punkt 22 na naszej liście), ale też parki zdrojowe – Park Górny z reprezentacyjnym Placem Dietla oraz Park Dolny – z pięknymi, odrestaurowanymi budynkami, fontannami i alejkami poprowadzonymi wśród imponujących drzew.
Ulubionym miejscem odwiedzających Szczawnicę jest promenada spacerowa – deptak o długości ok. 1800 m, który  jest jednym z najdłuższych w Polsce, rozpoczyna się pod dolną stacją kolejki na Palenicę i biegnie wzdłuż potoku Grajcarek.
Popularnym celem spacerowo-wycieczkowym jest opisywany przez nas Wodospad Zaskalnik (pkt. 22 na naszej liście).
Starsi bywalcy regionu wpadają sentymentalnie na „Lody u Jacaka”.

Fontanna z rzeźbą z brązu „Kobieta z dzbanem” na Placu Dietla
Szczawnica - widok na promenadę biegnącą wzdłuż rzeki Grajcarek

Plac Dietla – fontanna z rzeźbą z brązu „Kobieta z dzbanem”
Szczawnica – widok na promenadę biegnącą wzdłuż rzeki Grajcarek

30. Majerz – pienińska hala z owieczkami

Majerz – szczyt w Pieninach Czorsztyńskich, przebiega przez niego niebieski szlak z Czorsztyna na Trzy Korony. Niewysoki, liczący zaledwie 689 m jest dobrym punktem widokowym – można stąd podziwiać Tatry oraz Pasmo Lubania. Ale posiada jeszcze jedną atrakcję, mianowicie prowadzony jest tutaj kulturowy wypas owiec, stoi też bacówka, gdzie można zakupić wyroby z mleka owczego.
Owieczki są świetnie widoczne z Przełęczy Osica, przez którą biegnie droga ze Sromowiec do Krośnicy.
Masyw Majerza prawie w całości znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego.

Owieczki na hali Majerz

Owieczki są świetnie widoczne z Przełęczy Osica, przez którą biegnie droga ze Sromowiec do Krośnicy. 

Majerz, zdj. Justyna Kosińska-Klema
Owieczki na hali Majerz
Owieczki na hali Majerz

Owieczki w Pieninach